لینک دانلود فایل{آشنایی با ارتباط تصویری (گرافیک)}

آشنایی با ارتباط تصویری (گرافیک)|40190887|ph|ارتباط تصویری,گرافیک,استفاده از رنگ,از هزار و یک رمز طراحی نشانه,هنر
نمونه ی دیگری از مجموعه فایل ها با عنوان آشنایی با ارتباط تصویری (گرافیک) آماده دریافت می باشد برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

ارتباط تصویری (گرافیک) شیوه انتقال و ارائه اطلاعات به صورت تصویری است. خطوط و منحنی ها، الگوها و شکلها، همگی می توانند بیانگر مفهوم خاصی باشند که هر بیننده ای بتواند آنها را درک کند.

انسان هزاران سال است که از روشهای ارتباط تصویری بهره می برد. تمدن های کهن، همچون مصری ها، برای ضبط و نمایش وقایع و اطلاعات مهم از تصاویر ساده ای استفاده می کردند. این تصاویر یا بر روی دیوارها ناقشی می شد و یا بر روی سنگ، چوب یا سفال نقش می شدند و هر یک از تصاویر نمایانگر یک چیز یا ایده متفاوت بود.

برای مثال، نقش می توانست نمایانگر خورشید باشد. این نقش کاملا شبیه به خورشید است و به چیز دیگری شباهت ندارد. یا نقش می توانست نشانگر قایق باشد. چون بسیار شبیه به قایق است.

با وجود این، مفاهیم پیچیده تر را نیز می شد با استفاده از همین تصاویر ساده ارائه کرد. مثلا قایقی با بادبان مواج می توانست نمایانگر مفهوم باد باشد.

بدیهی است که ترسیم باد بسیار دشوار است، اما می توان برخی از جلوه های آن را نمایش داد.

بتدریج مصریها و دیگر تمدنها، این شیوه را بسط و گسترش دادند، تا آنکه هر شکل یا نقشی نمایانگر یک صدای منفرد بود. برای مثال این نقش نمایانگر صدای ن، نمایانگر صدای ک، نمایانگر صدای س و نمایانگر صدای ت بود. آنگاه ترکیب اصواتی نظیر این می توانست کلمه گفتاری را به صورت تصویری نمایش دهد و تعداد بیشتری از مفاهیم را انتقال دهد.

همین حروف چاپی که در حال مطالعه آن هستید، خود شکل تکامل یافته ای از همان کلمات اولیه هستند. هر کلمه ای یک مفهوم مشخص دارد. این کلمات را می توان به شکل چاپی یا نوشته، خواند و یا به شکل گفتار، شنید. حروفی که کلمات چاپی را شکل می دهند، صرفا شکلهایی هستند که نمایانگر اصوات در گرفتارند.

با این حال، حیطه ارتباط تصویری فراتر از محدوده کلمات است. ترسیمات فرنی و معماری، نماهای پرسپکتیو و تصویری، نمادها و نشانه ها، و نمودارهای جریان کار همگی قادرند اطلاعاتی را ارائه دهند که از عهده کلمات به تنهایی، خارج است. از این رو زبان ارتباط تصویری، یک زبان ترسیمی است که مانند یک شیوه ارتباطی کاملا مستقل، بکار گرفته می شود.

طراحی دست آزاد

این شیوه، نخستین شیوه ارتباط تصویری بود. در درون غارهایی در جنوب اروپا، انسان پیش از تاریخ بسیاری از فعالیت ها و رویدادهای مهم زندگی اش را مانند گشتن حیوانات برای تهیه آذوقه، به صورت ترسیمات تصویری بر دیوارهای غار نقش کرده است. (شکل 8 یک نقش باستانی مربوط به 000/20 سال پیش است که در غاری تصویر شده و گویای واقعه ای است که طی یکی از همین شکارها رخ داده است. این تصویر گاو زخم خورده ای را نشان می دهد که به سوی یک شکارچی برگشته و وی را از پای در می آورد. (شکل 9) برخی از نشانه های ترسیمی را نشان می دهد که به طور گسترده در حدود 7000 سال پیش، قبل از آنکه خط ابداع شود، بکار می رفته است.

ترسیمات ارتباطات تصویری باید ساده و گویا باشند همانگونه که فهم اطلاعات نوشتاری می تواند با کاربرد کلمات پیچیده و بیش از حد بلند، با مشکل مواجه شود، درک ترسیمات ارتباطات تصویری نیز ممکن است با انباشتن بیش از حد اطلاعات و در نتیجه پیچیده شدن ترسیمات، با اشکال مواجه شود. از این رو شیوه های ترسیم در ارتباط تصویری بنا به ماهیت ضروری آنها، باید تا حد امکان ساده و گویا بوده و مطابق با معیارهای زیر باشد.

1- طرح ها و نشانه ها باید واضح و قابل درک باشند.

2- باید اطلاعات یا مفاهیم را به آسانی انتقال دهند.

استفاده از رنگ یا برخی شکلها می تواند نحوه ارائه اطلاعات را گویاتر کند، اما کاربرد نابجا یا بیش از حد رنگ موجب آشفتگی و اشتباه می شود. از سوی دیگر ارائه نامناسب مطالب صحیح نیز می تواند موجب از بین رفتن دقت و اعتبار آن مطالب شود.

نشانه تصویری


مطالب دیگر:
📚تحقیق در مورد مریخ 18ص 📚تحقیق در مورد مسوليت قراردادي 40 ص 📚تحقیق در مورد مشتق 19 ص 📚تحقیق در مورد مصالح جدید بیو سرامیک در ساختمان بدن 📚تحقیق در مورد معایب و محاسن ظروف تفلون12ص 📚تحقیق در مورد معرفی رشته مهنسی عمران 15 ص 📚تحقیق در مورد معرفي رشته رياضي 17 ص 📚تحقیق در مورد مفهوم سواد اطلاعاتی و باسواد اطلاعاتی در یک نگاه 📚تحقیق در مورد مغناطيس گرانشي 📚تحقیق در مورد مفهوم و تعاريف كارآفريني 📚تحقیق در مورد مقاله انسان مکلف1شهریور 📚تحقیق در مورد مقاومت سازه در مقابل آتش 19 ص 📚تحقیق در مورد مقام معلم 📚تحقیق در مورد مقايسه تطبيقی گروه های موسیقی از قاجار تاكنون 📚تحقیق در مورد مقدمه‌اي بر مديريت منابع انساني 22 ص 📚تحقیق در مورد مكانيزاسيون ماشينهاي كشاورزي 📚تحقیق در مورد مكتب بغداد 📚تحقیق در مورد ملل متحد و آرمان بشريت 18ص 📚تحقیق در مورد مناظره پروین اعتصامی 📚تحقیق در مورد ملي ـ مذهبي نيروي مبارز و مولد 47 ص 📚تحقیق در مورد منظومه شمسي 16 ص 📚تحقیق در مورد مهرورزی 28 ص 📚تحقیق در مورد مهندسی عمران 📚تحقیق در مورد مهندسي معكوس مغز Reverse Engineering the Brain 📚تحقیق در مورد مهندسی مخابرات